Najnowsza książka Grzegorza Trochimczuka Odwrócony. Intymne wędrówki umysłu ‒ przedstawia złożoną historię przeżyć autora osadzonych w realiach życia współczesnego. Została wydana nakładem Wydawnictwa Komograf. Projekt zrealizowano przy wsparciu Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS. Objętość 409 stron.

oklad2a Komograf przd
Czytelnik nieczęsto może natrafić na książkę tak aktualną i tak penetrującą teraźniejszość. Ze względu na chronologię poszczególnych rozdziałów nosi cechy dziennika poprzedzonego wątkami autobiograficznymi. Ten zbiór esejów, konstrukcyjnie przypominający „Próby” Montaigne’a, stanowi wnikliwą introspekcję o charakterze intelektualnym, psychologicznym, cielesnym i społecznym. Autor bada własną wrażliwość, stosunek do świata realnego i marzeń, poszukuje sensu egzystencjalnego.

Tkankę rozważań stanowią rozliczne fakty z życia osobistego i rodzinnego autora. Na kartach książki objawia się stosunek wobec natury, próba zrozumienia istoty człowieczeństwa a także odniesienie do norm i postępków, gry politycznej czy skutków aktywności militarnej. W gruncie rzeczy autor dzieli się z czytelnikiem wieloma refleksjami, analizuje przeżycia własnej psychiki oraz przywołuje liczne wspomnienia i doświadczenia.

Odwrócony ze względu na liczne odniesienia do świata zewnętrznego, stanowi świadectwo współczesności, stanowi subiektywny ogląd rzeczywistości i świata. Niezależnie od kontekstu zdarzeń, ciężar opowieści dotyka przede wszystkim spraw polskich, chociaż nie pomija faktów o znaczeniu globalnym.

Znaczącym wątkiem rozważań jest także istota procesów twórczych zachodzących u pisarza, a w szczególności charakterystyka jego natury poetyckiej. Czytelnik zaproszony o odbycia ekscytującej podróży będzie uczestniczył w procesach myślowych autora, doznawał wrażeń emocjonalnych, a być może dotrze nawet do głębiej skrytych pokładów podświadomości.