• Kategoria: Promocje autorów
  • Odsłony: 609

  Zauważmy, że Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2019 rok otrzymał Peter Handke. Na uroczystości wręczenia nagród 10 grudnia br. w Sztokholmie siedział po lewej stronie naszej noblistki – Olgi Tokarczuk. O Peterze Handke nasze media mówią niewiele. Brak też polskich tłumaczeń jego książek na rynku księgarskim.

  Peter Handke by Anders Wiklund TT via AP

  W tym artykule prezentuję duże fragmenty mowy noblowskiej Petera Handke, która ma zupełnie odmienny charakter od pouczającego wykładu naszej noblistki. Podobieństwa można odnaleźć wyłącznie w odwołaniu się O. Tokarczuk i P. Handke do wspomnień matki. One wywarły niezatarty ślad na widzeniu świata i na pisarstwie

  • Kategoria: Promocje autorów
  • Odsłony: 631

  Jan Cichocki

  Abyś żył
  musi bić twoje serce
  w nieprzerwanej pogoni

  Grzegorz Trochimczuk jest poetą wyrafinowanym, intelektualnym, nieustannie poszukującym. Jego strofa lekka, barwna i dźwięczna, ale przecie zza nadwkrzańskiej mgły czy kontemplacji kaukaskich wierchów, klangoru żurawi w oddali, codziennej krzątaniny, co i raz daje znak pytanie o byt, o trwanie człowiecze.
  Było mi dane zapoznać się z tą książką zanim zaczerniła kartki papieru. Grzegorz Trochimczuk nosił się z nią od dłuższego czasu, rozważał warianty, szukał odpowiedzi na wątpliwości. Rozmawialiśmy. I oto jest.
  Teraz piszę te słowa, żeby komplementować Autora, ale też zachęcić każdego z was do wzięcia jej do ręki, do przeczytania. Tylko ostrzegam: wciąga. Można nie oderwać się do rana.
  To piękna ale i dziwna książka.

  • Kategoria: Promocje autorów
  • Odsłony: 995

  Dorota Nejman

  Chciałabym zacząć od dość paradoksalnego porównania ... Jeden z czołowych wizjonerów nowego, wspaniałego rzekomo świata, na pytanie: „od czego zacząć zmiany na lepsze?” , miał sarkastycznie wykrzyknąć: „instytucje, głupcze, instytucje”, mając oczywiście na myśli to, że w pierwszym kroku trzeba przekształcać właśnie instytucje społeczne jako niezbędne filary zmian. Bo to tu tkwią realne potencje do dokonywania wszelkich rewolucji. Być może ... Oczywiście chciałoby się tu zapytać: co dalej? Co ze sferą wartości?

  • Kategoria: Promocje autorów
  • Odsłony: 1024

  Marta Świderska-Pelinko: Tam gdzie łkają skrzypce

  Powieść Marty Świderskiej-Pelinko Tam gdzie łkają skrzypce ukazała się na słowackim rynku księgarskim. Dzięki dofinansowaniu przez Fundusz Wsparcia Sztuki w Bratysławie, została przetłumaczona przez Radovana Brenkusa i wydana w Wydawnictwie Pectus. Motywem przewodnim danego projektu był przekład obszernej powieści autorki, która nie wpisuje się w kanon polskiej literatury komercyjnej, ale dzięki wielu krytykom literackim w Polsce jej książki należą do uznawanych i znaczących dla bardziej wymagającej części czytelników. Przetłumaczenie dzieła umożliwiło jego wydanie i upowszechnianie wśród słowackich czytelników.

  • Kategoria: Promocje autorów
  • Odsłony: 1325

  Grzegorz Trochimczuk: Dopóki nie umarłem

  Bardzo chcę Ci coś przekazać w sprawie poematu, którym mnie sowicie obdarowałeś.
  Dzięki tak wielkie, jak piękna to książka.
  Nie wiem, czy będę umiał znaleźć potrzebne wyrazy.
  To, dla mnie, najsampierw, bardzo mądre i potrzebne słowa.
  Potrzebne, bo umiały mnie zmusić do zastanowienia się – nad sobą.
  Są w poemacie słowa trudne – przenośnie sięgające lądów mi nieznanych. Ale jest w tych słowach moc przyciągania. Dociekam znaczenia.

  • Kategoria: Promocje autorów
  • Odsłony: 1259

  Elżbieta Musiał: To jedno

  Tytuł: To jedno
  Autor: Elżbieta Musiał
  Opracowanie plastyczne: Elżbieta Musiał
  Wydawca: ARK Media
  Warszawa 2016
  Format: 17 x 17 cm, s. 56

  • Kategoria: Promocje autorów
  • Odsłony: 1280

  Najpierw ostrzeżenie: będę pisał o czymś, na czym się nie znam. Ostrzeżenie należy się czytelnikowi, ponieważ zawsze staram się traktować go poważnie, co znaczy też – uczciwie. Uczciwie więc przyznaję, że będę pisał o książce Wiesława Łuki „Fakt jest święty”. Skoro fakt jest święty, uczciwie przyznaję, że jest faktem, iż nie byłem – jak dotąd – zagorzałym czytelnikiem reportażu. Moje doświadczenia ograniczają się do reportażu gazetowego , na który trafiałem tu i ówdzie, co owocowało tym, że recenzencko nie zajmowałem się tym gatunkiem. Jestem tutaj najpośledniejszym z amatorów. To jest sedno mego ostrzeżenia, Jedyny plus tej sytuacji, sytuacji debiutu wobec reportażu, to zupełna świeżość mego spojrzenia. Jej minus zaś to niebezpieczeństwo, że mogę wyważać otwarte drzwi. Staję zatem „nagi” przed książką Łuki, książką, w której autor dał mi szansę przyjrzenia się warsztatowi i myleniu dwudziestu swoich rozmówców, których warto wymienić: Janusz Adamowski, Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Wojciech Giełżyński, Remigiusz Grzela, Jacek Hugo-Bader, Marek Jabłonowski, Wojciech Jagielski, Hanna Krall, Marek Miller, Konrad Piasecki, Barbara Pietkiewicz, Irena Piłatowska-Mądry, Janusz Rolicki, Monika Sieradzka, Jacek Snopkiewicz, Mariusz Szczygieł, Małgorzata Szejnert, Wojciech Tochman, Teresa Torańska, Stanisław Zawiśliński.

  • Kategoria: Promocje autorów
  • Odsłony: 1260

  Zadebiutowała w 2011 r. tomikiem Szklana rzeczywistość, w następnym roku wydała Analizę uczuć i kolejne w języku polskim i angielskim, dla czytelników Wielkiej Brytanii i USA. Wiele uwagi i czasu poświęca propagowaniu polskiej poezji współczesnej na świecie, współrealizując antologie przeznaczone dla odbiorców obcojęzycznych. Czytelnikom Shyhty przybliżamy tę Autorkę poprzez pięć wierszy z jej ostatniej książki Złodziejka snów.

  człowiek doskonały

  spóźniona
  wpisałam się do Czerwonej Księgi gości.
  wyszli zanim zdążyłam ich poznać
  jestem sama na ogromnej sali
  żal – nie zobaczę ich nigdy
  drzewa z amazońskiej puszczy
  odeszły szumiąc
  parę liści na ziemi
  odleciały kolorowe ptaki
  kilka piór
  ssaki i ryby zniknęły
  trochę sierści i łusek
  smutna planeta
  czuję się samotna
  ja – człowiek doskonały

  • Kategoria: Promocje autorów
  • Odsłony: 1607

  W dniu 11 maja 2016 r. w Domu Literatury w Warszawie odbędzie się spotkanie autorskie z Grzegorzem Trochimczukiem. Przyczynkiem do tego spotkania jest jubileusz 70-lecia autora, który siedem lat temu ponownie się narodził oraz dwie jego nowe pozycje książkowe. Zapraszamy.

  Podwójne urodziny

  • Kategoria: Promocje autorów
  • Odsłony: 1531

  Od „Wielkiego Wybuchu” do poprawnościowego zamętu.
  Ukazała się nowa książka poetycka Grzegorza Trochimczuka „Potomkowie niczego”.

  Grzegorz Trochimczuk: Potomkowie niczego

  Andrzej Tchórzewski we wstępie zatytułowanym „Liryczna historia świata” m.in. napisał:
  „Poeta nie przedstawia kolejności zdarzeń, jakie były zaszły w Kosmosie, a kosmologia poetycka musi być odmienna od naukowej czy filozoficznej. Autor po prostu polemizuje z biblijną koncepcją Logosu. W remacie tego wiersza pozornie poświęconego początkom „Niebieskiej Planety” znajdziemy też aktualne motywy. Zapisane niemal w dziennikarskim stylu, z aluzją do „bieżących wydarzeń”. Czytają i dryfujący na tratwie / po nieświadomości... / (podkreślenie – AT).

Strona 1 z 2